404. Page Not Found Sayfalarını Yönlendirme

Hatasız kul olmaz diye boşuna dememişler. Bazen bizimde kafamız karışabilir ya da gözümüzden kaçabilecek durumlar ile karşılaşabiliriz. Ama önemli olan hatanın neresinden dönersen kâr diyerek karşılaştığımız bu durumu nasıl çözümleyeceğimize bakalım.
Bir WordPress sitemizde bu durumla karşılaşmamak için yapmamız gereken şey çok basit. Sitemizde gezinen okurlarımızın bu durumlara maruz bırakmadan 404. Page Not Found yani aramak istediğiniz sayfa bulunamadı yazısı görmemeleri için WordPress sitemizin 404.php dosyası içerisine ufak bir dokunuş yapacağız.

Öncelikle 404.php dosyasına nasıl ulaşacağımıza bir bakalım.
WordPress sitemizin yönetim paneline giriş yaparak sol taraftaki menümüzden Görünüm > Düzenleyici seçeneğine giriyoruz.
Bu sayfada karşımızda sitemizin tema dosyalarını göreceğiz. sağ tarafta sıralanan dosyalar içerisinde “404.php” dosyasına tıklayarak editörden kod satırlarını görüntüledik. Bu kod satırlarında değişiklik yapmadan önce dosyanızın bir yedeğini almanızı tavsiye ederim ne olur ne olmaz herhangi bir sıkıntı ile karşılaştığınız durumda yedeklediğimiz dosyayı geri yükleyerek karşılaştığımız sorunu düzeltmek çok kolay olacaktır.
Dosyamıza erişim sağladıktan sonra sizlere vereceğim kod satırları ile dosyamızdaki kod satırlarını direk olarak tamamen değiştirerek “404. Page Not Found” hatamızı ile karşılacak olan okuyucumuzu direk olarak ana sayfamıza yönlendirecektir.

Görünüm > Düzenleyici > 404.php dosyası içerisindeki kod satırlarını aşağıdaki kod satırları ile güncelleyerek WordPress 404. Page Not Found sayfamızı ana sayfamıza yönlendirmiş olacağız.

<?
php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir