Css Kodlarını Eklentisiz Sıkıştırmak

Css sıkıştırma WordPress’e ne kazandırır ?

WordPress sitemizde yayında olan temamızın css kodlarını sıkıştırmak, sitemizin açılış hızının artmasında büyük rol oynamaktadır. Biliyorsunuz ki Google’nın en çok dikkat ettiği hususlardan biride sitemizin ne kadar süre yükleniyor olmasıdır. Normal şartlarda 4-5 saniyeden fazla bir süre açılan siteler Google’nin gözünde pek ciddiye alınmamaktadır.

Aslında bu işlemi yapmak için yazılmış birçok eklenti bulunmaktadır. Fakat ben eklenti kurmaktan yana değilim. Neden diye soranlarınız olacaktır aranızda ben hemen cevaplıyayım. Ne kadar çok eklenti olursa WordPress sitenizde o kadar çok dışarıdan çağrılan ve sitenizin sunucusunu baya bir meşgul edecek .js(javascript) kodlarına boğulacak sonuç olarak sitenizin hızını yükseltecek iken yine dolaylı yoldan kendinize çelme takmış olacaksınız.
Ben bu işlemi size manüel olarak görseller ile destekleyerek anlatacağım.
Bu işlemden sonra WordPress Site Hızı Arttırmak ne kadar basit onu göreceğinize emin olabilirsiniz.

WordPress Css Kodlarımızı Sıkıştırmadan önce temanızın dosyalarını yedeklemenizi öneririm olası bir aksi durumda aldığınız yedeği tekrardan kurarak büyük bir sorunu çözmüş olacaksınız.

Öncelikle https://csscompressor.com/ adresine giriyoruz.

Css Kodlarını Eklentisiz Sıkıştırma

İşaretle gösterdiğim alanlara dikkat edelim. İlk aşamada bizden sıkıştırmak istediğimiz Css kodumuzu yapıştırmamızı istiyor. İkinci işaretli alanı değiştirmiyoruz. Değiştirirseniz Css Kodlarımızı Sıkıştırırken boyutlarda farklılık olabilir. Benim deneyip en iyi sonucu aldığım seçenek işaretlediğimdir.

WordPress yönetim panelimizden sol menüden Görünüm > Tema Düzenleyici sayfasına giriyoruz.

WordPress Tema Css Kodları

Sayfamıza girdikten sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi temamızı oluşturan kod dosyalarımıza sağ tarafta Tema Dosyaları seçeneği altında görebiliyoruz. Bu kısımda işaretlemiş olduğum style.css dosyası üzerinden bir örnek göstereceğim geri kalan sonu .css ile biten tüm dosyalara bu örnekte göstermiş olduğum adımları uygulayarak büyük ölçüde WordPress Sitemizin Hızında tasarruf etmiş olacağız.

WordPress Style.css Css Kodlarını Sıkıştırma

Örneğimiz, görselde belirtmiş olduğum şekilde sıkıştırılarak sağda INPUT,OUTPUT ve YOU SAVE başlıkları altında önceki boyut ve sonraki boyut olarak bize sonuçları vermiştir. Tek bir dosyadan %32.44 oranda bir tasarruf etmiş olduk. Gerisi artık sizde umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir