Google Dizinine Web Sitesi(URL) Ekleme 2019

Yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bir rehber yazı olacağına inanaraktan makaleme başlıyorum. Yeni başlayan arkadaşlarımızın ilk yapacağı şey web sitelerini Google Search Console kaydını yapmak olacaktır. Kaydımızı hallettikten sonra web sitemiz için yazmış olduğumuz makaleleri Google Arama Motorunda anahtar kelimelerimizi aratarak bulmak hepimizin hevesini arttıran bir olaydır. Yani bana göre öyle basit birşey olabilir fakat anahtar kelimelerim ilk arattığımdaki sırasının zamanla üstlere doğru çıkıyor olduğunu görmek insana ayrı bir zevk veriyor diyebilirim. Konumuzu dağıtmadan anlatımıma geçmek istiyorum.

Her zamanki gibi elimden geldiğince kendi oluşturacağım görseller ile anlatımı kolaylaştırmaya çalışıyorum. Umarım basit görmeyip ciddiye alırsanız fayda sağlıyacağına inanıyorum. Başlığımız Google Dizinine Web Sitesi Ekleme dedik fakat unutmayın ki bu işlem Web Sitemi Google’a Nasıl Eklerim konumuzdaki işlemden sonra blogunuzda yayınladığınız yazılar içinde yapabilirsiniz. Siteniz kendiliğinden hızlı index alıyorsa bu manuel işlemlere gerek duymayabilirsiniz bilginiz olsun.

Dizine Sitemi Nasıl Eklerim ?

Google Search Console ‘a giriyoruz. Yazınızı eklemek istediğiniz mülkiyeti seçerek aşağıda görseller ile belirteceğim adımları takip ederek işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Ben görsellerde bu yazımı paylaştıktan sonra dizine eklerken örnek olarak kullanacağım.

İlk olarak Search Console Ekranında sol tarafta “URL Denetimi” seçeneğini seçiyoruz. Aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterdim.

Google Search Console URL Denetimi

Daha sonra üst taraftaki kısıma yönlendirecektir. O kısıma yayınlamak istediğiniz yazı ya da sitenizin linkini kopyalayıp “enter” diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Google Search Console URL Denetimi
URL Denetimi Canlı Test

Yukarıda kırmızı ok ile gösterdiğim “CANLI URL’Yİ TEST ET” e tıklıyoruz. Bu işlem Google Botlarını sitenize göndererek yazını tarar ve dizine eklenmesinde herhangi bir sakınca olup olmadığını size bildirir. Son adıma geldik sayılır bir sonraki adımda Google botlarının tarama sonucu
URL, Google tarafından kullanılabilir ” çıktığında “Dizine Eklenmesini İste” seçeneğine tıklıyoruz. Doğrulamayı gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki sonucu alacaksınız.

Google Dizine Site Eklemek

Adımları doğru uyguladığınız zaman yazınız ya da siteniz google dizinine eklenmesi için istek gönderdik eğer URL’nizde herhangi bir sorun yok ise dizine eklenmesi 1 ile 2 saat ya da birkaç günü bulabilir. Bu işlemin hızlı gerçekleşmesi için sadece içeriğiniz göz önünde bulundurulmamaktadır. Sitenizin sunucu yanıtları ve alt yapısında oluşacak herhangi bir sorun buna engel olabilir.

Sitem ya da Yazım Google Dizine Eklendi mi ?

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra dizine gönderdiğimiz URL eklendimi bunu nasıl anlayacağız. Hemen ufak bir not ile bu merakınızı giderelim.
Google arama motoruna dizine gönderdiğimiz URL’yi kopyala yapıştır yaparak aratıyoruz. Dizine ekleme işlemimiz başarılı olduysa eğer aşağıda görseldeki gibi arama sonuçlarında URL’miz çıkmaktadır. Dizine gönderme işleminde sitemiz ve ya yazımıza eklediğimiz etiketler ya da yazı içerisinde eklediğimiz linklerin hepsi tarandığı için arama sonuçlarına eklenecektir.

Google Dizine URL Ekleme Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir