Kişisel Blog Nedir ?

Kişisel blog, kendimizin adı üstünde kişisel olarak seçtiğimiz bir alan ya da birden fazla belirlediğimiz alanlar ile ilgili doğru bilgi ve tecrübelerimizi kendimize has özgün içerikler üreterek okuyucular ile paylaşıp etkileşim halinde olabileceğimiz bir web sitesi türüdür. Kişisel blog oluştururken ilk belirlemeniz gereken şey ise alan adı seçimi yapmaktır ondan sonrada web sitenizde kullanacağınız alt yapıyı seçmek olacaktır. Günümüzde en çok kullan site alt yapısı olarak WordPress içerik yönetim sistemi kullanılmaktadır. WordPress olarak bu alanda benimde kendime rehber olarak benimsediğim Burak Orhan Kardeşimizin açmış olduğu wpmavi.com kişisel blogunda WordPress ile alakalı uzmanlaşmış yazılarını takip ederek WordPress sitenizi ilk kurulumundan sonrasına kadar uzman bir şekilde bir blog sahibi olabirsiniz.

Blog macerama ilk olarak 2015 yılında başlamış olup düşe kalka araya ayrılıklar girmiş olsada yeni aldığım alan adım ile devam ettirmeye çalışacağım. Yıllardan gelen tecrübe ve bilgilerimi wordpress ve webmaster alanında özgün içerikler oluşturarak sizlerle paylaşacağım.

Kişisel blog sahibi olmak size neler kazandırır ?

Aklımıza gelen bu soruyu kendim için yorumlarsak, blog sahibi olmak öncelikle kişinin kendini ölçme ve değerlendirmesi açısından çok önemli bir araç olmaktadır. Nasıl oluyor derseniz, adı üstünde kişisel blog diyoruz. Yani kişinin kendi bilgilerini ölçüp değerlendirmesi ve kendini eksik gördüğü alanlarda araştırma ve geliştirme yapmasını sağlamaktadır. Gerçekten bu işi yaparken zevk alıyorsanız emin olmalısınız ki bu yolda emin adımlar atarak başarıya ulaşacaksınız.

Kişisel Blog Siteniz Nasıl Olmalı ?

Blogunuz için gerekli alan adını aldınız ve alt yapı olarak kullanacağınız sisteme karar verdiniz. Bundan sonrası tamamen size kalmış temanız, şablon seçenekleri,sitenizin yerleşimleri ve izleyeceğiniz hiyerarşiye siz karar vericeksiniz tamamen sizin zevkinize kalmış birşeydir. Alt yapı ile ilgili herşeyi tamamladıktan sonra bloglamaya başlayabilirsiniz. Bu konuda birkaç ipucu belirtmek istiyorum. Tema seçimi yapar iken google emminin bizden istediği belli şartlandırmaların haricinde kullanıcı odaklı, akıcı ve kolay etkileşim sağlayabileceğiniz bir tema seçmenizi öneririm. Sosyal medya eklentilerinizi yapmayı unutmayın. İnsanlar size ulaşabilsin amacımız tecrübe ve deneyimlerimizi paylaşmaktı değil mi ?. Size soracakları sorular olacaktır ve bu güzel birşey.

Bu yazımı sabit bir sayfa olarak eklemek istedim ki bloğumu ziyaret eden arkadaşlar belki ilham alırlarda onlarında bizimle bu serüvene katılmalarına vesile olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir