Kopya İçerik İçin Alınabilecek Bir Çözüm

Bazen on dk bazende saatlerimizi alarak paylaşmak istediğimiz deneyimlerimizi ve bilgilerimizi oluşturduğumuz içerikleri sadece bir dk ayırarak paylaşan emek düşmanı arkadaşlarımıza karşı alabileceğimiz bir çözüm olabileceğini düşündüğüm ufak dokunuşlarımız var elbet ama bu arkadaşlar biraz daha uyanık ise bunun önüne geçemeyeceğimizi bilmenizi isterim.

Bu işlemi yapmadan önce sizlere ufak bir hatırlatmam olacak. Öncelikle wordpress ve php deneyimleriniz yani kodlar ile haşır neşir değilseniz “header.php” dosyamızın bir yedeğini almanızı tavsiye ederim. Herhangi bir hata ile karşılaşırsak yedek aldığımız dosyayı geri yüklememiz halinde bir sıkıntı kalmayacaktır.

Aşağıda vermiş olduğum kod satırlarını “header.php” dosyamızı açtığımızda “</head>” kod satırından önce eklemeniz halinde yazınızı kopyaladıkları takdir en altta  “Kaynak Site: yazı linkini” şeklinde Kaynak adresini istemeyerek belirtmiş olacaktır.

<script type="text/javascript">
 function kaynak() { var body_element = document.getElementsByTagName('body')[0]; var selection; selection = window.getSelection(); var metin = "

 Kaynak Site: <a href='"+document.location.href+"'>"+document.location.href+"</a>"; var kopyalanan = selection + metin; var gizliDiv = document.createElement('div'); gizliDiv.style.position='absolute'; gizliDiv.style.left='-99999px'; body_element.appendChild(gizliDiv); gizliDiv.innerHTML = kopyalanan; selection.selectAllChildren(gizliDiv); window.setTimeout(function() { body_element.removeChild(gizliDiv); },0); } document.oncopy = kaynak;
</script>

WordPress sitemizde bu işlemi otomatik olarak yapmasını sağlayacak eklentiler bulunmaktadır fakat ben sitemde çok fazla eklenti barındırmaktan yana olmadım hiçbir zaman veri tabanı ve sitemizin hızı açısından bu tarz ufak tefek dokunuşları manüel olarak yapmayı tercih ediyorum. Yinede ben bu kadar uğraşamam derseniz “eklenti> yeni ekle” kısmından doğru anahtar kelimemizi aratarak doğru eklentiyi bulabilirsiniz. Umarım bir şeylere faydam dokunur. Takıldığınız noktaları yorum olarak sormaktan çekinmeyiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir