Uzun Vadeli Yatırımın Gözdesi Altın

Uzun vadeli yatırım denince çoğumuzun aklına döviz gelmektedir. Sebebi ise alış fiyatlarının uygun olması ama doviz işlemlerinin pek garantisi olmayabiliyor. Şöyle ki bugün aldığınız dövizin bir yıl sonra ne kadar olacağını ya da size bugün yaptığınız yatırımda size ne kadar kâr ettireceğini bilemezsiniz. Yapacağınız şey bir nevi kumar oynamaya benzeyecektir.Gelelim ki Altın konusuna altın bugüne kadar bugünden yıl sonuna kadar en büyük kâr ettiren yatırım kaynağıdır. Günümüzde hızlı faiz ile kâr etmek isteyen kişiler çoğunlukla kripto para ve borsada hisse alıp satarak bu hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar.

Para parayı çeker dedikleri şey ise yatırım yapmak isteyip elinde var olan yüklü miktardaki parayı arsa ve konuta yatıran kişiler elbet ki uzun vadede çok fazla kâr etmektedirler. Toprağa yatırım yap dedikleri şey ise tam olarak bu olsa gerek.

Şimdi sizlere Mynet’ten almış olduğum Çeğrek Altının 1 Yıllık grafiğini paylaşacağım.

Çeğrek Altın Yıllık Değişim

Grafikte görüldüğü gibi uzun vadeli yatırım aracı olan Çeğrek Altın’nın 1 Yıllık değişimini görebiliyoruz. Sene Başımda 300TL seviyelerinde olan Altın Yıl içerisinde En yüksek Seviyesi olan 421TL yi gördü buda demek oluyor ki. Yatırımın güvenli limanı olan Altın aracının yılbaşındaki değerinin yıl içerisinde %40.3 değişim göstermiştir.

Rakamlarla anlatmak gerekirse yıl başında elinizdeki toplu parayı çeğrek altın alarak çok büyük kâr edebilirsiniz. Örnek olarak yıl başında 300TL’den 3000TL vererek toplam 10 adet çeğrek altın alıcak olursanız yıl içerisinde en yüksek değeri olan 421TL iken satarsanız 4021 TL alarak 10 adet çeğrek altında 1210 TL kâr etmiş olacaksınız. Tabi 10 Adet örneğimin sayısı elinizdeki paraya göre artıp azalabilir. Fakat 10 değilde daha fazla adet alırsanız elde edeceğiniz kâr çok fazla artacaktır. Verdiğim örnek 1 Yıllık Vadede kazanabileceğiniz bir kâr birde bunu birkaç yıl olduğunu düşünürseniz. Yastık altlarını doldurmaya şimdiden başlamalısınız derim.

Uzun Vadeli Yatırımın Gözdesi Altın” için bir yorum

  • 12 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:28
    Permalink

    Altın mı dolar mı? Gerçi ikisi de birbirine paralel olarak artış gösteriyor. Yaz geliyor, düğün dernek vs altın sanki bir adım önde gibi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir