Web Sitemi Google’a Nasıl Eklerim ?

Yeni bir maceraya çıkmış,belkide geleceğin en iyi bloggerı olacak fakat henüz ilk adımlarında tökezlemiş arkadaşlarımın yarasına ilaç olacak bir makale ile karşısınızdayım. Alan adınızı aldınız, alt yapınızı oluşturdunuz ve ilk yazınızı paylaştınız ve Artık bir bloggersınız. Zamanla blogunuzdaki yazılar çoğalıcak belli başlı konularda uzmanlaşıp artık kendi bilgilerinizi diğer insanlarla paylaşacaksınız. Tüm kişisel blog sahibi ya da farklı alanlarda blog sahiplerinin geçmiş olduğu zorlu bir süreç. Ama sonunda bu işi eğlenerek yapacaklar. Geri dönüş olduğunu gördükçe dahada çok heveslenecekler ve her zaman daha iyisini yapmak için çabalayacaklardır. Zamanla bu alanda uzmanlığını kesinleştirdikten sonra birden fazla blog açarak bu sektörde adını duyuracağına eminim.

İlk yazınızı paylaştınız ve en büyük merakınız “Acaba Google’de arasalar çıkarmıyım ? ” olacaktır. Ama üzülerek söylemek zorundayım ki öyle bir dünya yok. Birşeyleri başarmak için birçok yoldan sınavdan geçeceğiz. İlk sınavımız Google ile olacaktır. Web sitenizin google da çıkmanız için önce web sitenizi google a eklemeniz gerekmektedir. Ben bunu nasıl yapacağınızı size görsellerle anlatarak göstereceğim. Bu konu ile ilgili birçok yazı bulabilirsiniz fakat biraz geçmiş yıllara dayalı olan bu yazılarla şimdi ki araçlarımız baya bir güncelleme aldı eskiye göre daha basit kullanışlı mı olmuş bilemiyorum.Öncelikle google ile muhattap olabilmemiz için bir adet google hesabı açmamız gerek. Daha sonra Google’ın Google Search Console aracına giriş yapıp kayıt oluşturuyoruz.
Aşağıda verdiğim adrese tıklayarak Search Console ekranına giriyoruz.
https://search.google.com/search-console/about?hl=tr

Google Search Console Kayıt

Kırmızı ok ile gösterdiğim “Şimdi Başla” butonuna tıklıyoruz.

Google Dizine Site Ekleme

Alan Adı kısmına web sitenizi yazıyorsunuz. Devam Diyorsunuz.

Web Sitenizi Google’a Ekle

Web siteiniz yazdıktan sonra bu ekran ile karşılacaksınız. Html Dosyanızı indirerek Web sitenizin public_html dizinine atarak “Doğrula” Butonuna basıp sitemizi doğrulayarak sitemizi Google Search Console’a kayıt işlemini tamamlıyoruz. Bir Sonraki Adım ise bir sonraki makalemde anlatacağım.

Web Sitemi Google’a Nasıl Eklerim ?” için 2 yorum

 • 14 Mayıs 2019 tarihinde, saat 09:22
  Permalink

  Ben açıkçası üst sıralarda olmayı çok da önemsemiyorum.Seviyorum blogumu ve yazıyorum.Bililendirme için teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • 14 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:14
   Permalink

   yorumunuz için teşekkür ederim

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir