WordPress Js(JavaScript) Kodlarını Sıkıştırma(Gzip)

WordPress’te Eklentisiz .Js(JavaScript) Kodlarını Sıkıştırmak Eklentisiz Mümkün mü ?

.Js(JavaScript) Kodlarını Sıkıştırmak Faydalı mı ?

Aklınıza bu tarz bir çok soru gelebilir. Merak etmeyin buy makalemde aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmayı başaracağımı umuyorum. Daha sonrada Javascript kodlarımızı kolaylıkla herhangi bir eklenti kurmaksızın manüel olarak nasıl sıkıştıracağımızı göstereceğim. Umarım faydalı bir makale olur.

Daha önce Css Kodlarını Sıkıştırmak adlı bir makale yayınlamıştım. Aslında yapacağımız işlemler o makalemdeki adımlar ile nerdeyse birebir aynı ama ben yinede görseller ile anlatımımı destekleyeceğim.

Öncelikle .Js(JavaScript) kodlarını sıkıştırmak bize ne gibi faydalar sağlayacak bunlardan bahsedeyim.
.Js kodlarınızı sıkıştırmak WordPress Site Hızını oldukça etkilemektedir. Sitenizin teması oluşturulurken alt yapısında kullanılmış bir sürü .Js kodlarını barındıran dosyalar mevcuttur. JavaScript sıkıştırması yaparken bir çok kullanıcı eklenti kurmaya yöneliyor. Ama benim kanaatim bu işlemi eklentsizi halletmek. Neden diyecek olursanız şöyle düşünebiliriz siz zaten sitenizin hızını arttırmak için .js kodlarını sıkıştırmak istiyorsunuz ama bu işlem için eklenti kurarken bu eklentininde bir .js dosyaları olduğunu unutuyorsunuz. Bu eklentilerinde wordpress veri tabanını meşgul edeceğini biliyorsunuz. İşte bu yüzden manuel olarak yapmak bana göre daha mantıklı.

JavaScript Sıkıştırmak Siteme Zarar Verir mi ?

Herhangi bir zarar vermeyeceğine emin olabilirsiniz. Zaten zarar vermiş olsaydı şuan bu yazımı okuyamazdınız. Sitemdeki tüm Css ve Js kodlarını bizzat el ile oturup tek tek sıkıştırmış biri olarak deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum. Gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz zaten daha sonra WordPress Site Hızlandırma ve Hız Testi yaparken sitenizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

WordPress Sitemizde kurulu aktif olan temanızın .js dosyalarını görmemiz için WordPress sitemizin başlangıç sayfasına giriyoruz ardından ise sol menüden Görünüm > Tema Düzenleyici seçeneğine giriyoruz. Karşımıza çıkacak ekran görüntüsünü ekliyorum

.Js kodlarını sıkıştırmak

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz sarı işaretli örnekteki gibi dosyalarımızın sonunda .js uzantısı bulunan tüm tema dosyalarında sıkıştırma işlemini yapacağız. Şimdi sıkıştırma işlemine geçelim.

WordPress İçin JavaScript Sıkıştırmak

Yukarıdaki uygulamamızın ekran görüntüsünde 3 tane ok ile gösterdiğim adımları açıklayayım.
1. Ok sıkıştırmak istediğimiz .Js kodudur. Dosyamızdan kopyala yapıştır yöntemi ile gösterdiğim yere ekliyorsunuz. Daha Sonra 3. ok ile gösterdiğim Compress butonuna tıklayarak 2.ok ile gösterdiğim sıkıştırılmış Javascript kodunu göreceksiniz. O kodu kopyala yapıştır yöntemi ile sıkıştırdığımız dosyayı güncelliyoruz. Bütün işlem bu kadar.
Ekran görüntüsünde işaretlediğim sarı kısım ise dosyamızın önceki ve sonra boyutu ve ne kadar oranda tasarruf ettiğimi göstermektedir. Aşağıda ekleyeceğim butona tıklayarak JavaScript Sıkıştırma İşlemini yapacağımız uygulamanın Web Sitesine yönlendirileceksiniz. Sağlıcakla kalın.

WordPress Js(JavaScript) Kodlarını Sıkıştırma(Gzip)” için 3 yorum

 • 5 Mayıs 2019 tarihinde, saat 13:21
  Permalink

  Evet bunun hız anlamında katkı sağlayacağı kesin, şimdi buradan takip ederek yapmaya çalışayım. Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:14
  Permalink

  Güzel bir yazı ve bilgilendirici içerik olmuş elinize emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:25
   Permalink

   Teşekkür ederim. Fayda sağlaması dileğimler. Takıldığınız noktalarda yardımcı olabilirim. Yorum yapmanız yeterli olacaktır

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir