WordPress Kurulumu

Merhaba arkadaşlar sizlere yani blog açmak isteyen acemi arkadaşlara Wordpress kurulumunu anlatacağım.

Anlatım resimli olucaktır. İlk Önce aşağıda sizlere verdiğim linkleri indireceğiz.

İlk önce FileZilla(FTP) programını indirip sunucumuza bağlanacağız.

FileZilla Tıkla İndir

WordPress Son Sürüm Dosyalarını WordPress Türkiye anasayfasından sağdaki menüden en son sürümünü indirebilirsiniz.

WordPress Son Sürüm Dosyaları

Tüm dosyalar orjinal sitelerinden inmektedir. Her zaman yazılımların kendi sitesini kullanarak indirmenizi tavsiye ederiz.

Ftp public_html klasörü

Dosyamız indikten sonra yeni bir klasör açıp bu klasörün içine rar dan çıkartıyoruz dosyamızı. Dosyalarımızı Ftp ile sunucumuza aktarmak için filezilla yada cuteftp herhangi birine ihtiyacımız var bu programlar aracılığı ile kolaylıkla işlemimizi yapacağız. Filezilla programını tavsiye ederim. Yukarıda linki var. Aşağıda görülen dosyaların hepsini seçerek public_html klasörünün içine atıyoruz.

Dosyaların aktarılması yaklaşık olarak 5 – 10 dakika sürebilir. Bu süre içerisinde Cpanelimize girip Mysql veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Veritabanımızı oluşturduktan sonra işlemlerimize devam ediyoruz.

Dosya yükleme işlemi ve veritabanı oluşturma işlemi bittikten sonra adres çubuğuna sitemizin adını yazıyoruz.

www.sitenizinadı.com

Siteadınızı yazdıktan sonra karşınıza aşagıdaki gibi bir ekran gelecektir

WordPress Kurulum Sayfası

İşaretle gösterilmiş alana tıklayıp bir ayar dosyası oluştur diyoruz. Gelen ekran aşağıdaki gibi olacak.

Başlayalım diyoruz. Aşagıda ki resimde bulunan bilgileri girmemiz gerekiyor. Az önce veritabanı oluşturmuştuk şimdi o bilgilerimizi girerek alanları dolduruyoruz.

WordPress kurulumuna başlayalım

Okla gösterilen yerleri değiştirmenize gerek yoktur. Localhost aynı şekilde kalmalıdır. Yada sunucunuzun veritabanı sunucusu ismi farklıysa onu öğrenmeniz gerekmektedir. Genelde aynıdır. Tablo ön eki için isterseniz bir şeyler yazabilirsiniz yanda açıklaması vardır neden yazmanız gerektiği için.Tüm alanları doldurduktan sonra gönder deyip devam ediyoruz.

Kurulumu yap deyip devam ediyoruz.

WordPress kurulum site ayarları

Bu sayfadaki yerleri dolduruyoruz sırasıyla. Resimde zaten açıklamaya çalıştım ama Kullanıcı adını muhakkak değiştirin admin yapmayın. İstediğiniz bir şey yazabilirsiniz. Eposta adresinizi dikkatli girin. En alttaki kutucuk işaretli kalacak. Son olarak WordPress’i kur butonuna tıklıyoruz.

Az önce oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolamızla giriş yapıyoruz.

Önemli: İlerleyen günlerde sitenizin admin paneline girmeniz için aşağıdaki adresi kullanacaksınız.

http://www.sitenizinadı.com/wp-admin bu link ile admin panelinize giriş yapacaksınız. Şimdi karşımıza sitemizin yönetim paneli geliyor.

Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra http://www.sitenizinadı.com şeklinde giriş yaparsanız siteniz WordPress’in kendi temasıyla karşınıza çıkacaktır. Temaları isteğinize ve zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Eğer sorularınız varsa yada anlayamadığınız bir yer sorularınızı lütfen yazımızın altında bulunan yorum kısmından sorunuz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir