WordPress Site Hızı Arttırma ve Hız Testi

WordPress sitemizi kurduktan sonra belli başlı adımlarımızı sağlam attıktan sonra sitemizin hızının ne durumda olduğunu ve hızımızı test edip iyileştirmek için neler yapmalıyız bunları bu makalemde detaylı bir şekilde sizlere aktarmayı deneyeceğim.

Öncelikle sitenizin tema seçimi bu konunun temel adımlarından biridir. Seçtiğimiz temanın alt yapısındaki css ve js kodlarının basit bir şekilde kodlanmış olması.

Tema seçimi yaptıktan sonra site hızımı etkileyecek ince detaylar ise kuracağımız eklentilerdir. WordPress siteler için hız arttırmaya yönelik birçok cache eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentileri kurduktan sonra hız testimizi kontrol etmekte fayda vardır neden derseniz sitenizde kullandığınız temanın alt yapısında kullanılmış olan css ve js kodlarımızı olumsuz etkileyip etkilemediğine dikkat etmemiz gerekir. Eğer ki hızımızda artış gerçekleştiyse eklentimiz işe yaramış demektir ama aksine hızımızda düşüş olduysa veya değişiklik gerçekleşmedise eklentimizi kaldrmakta fayda var.

Sitemizin css ve js kodlarını manuel olarak küçülterek büyük ölçüde hızlandırma sağlayabiliriz. Bu yöntem kesinlikle en etkili yöntemlerden biridir.

WordPress alt yapısının en kritik noktalarından birisi ise resim optimizasyonudur. Sitemize eklediğimiz görselleri wordpresse uygun olarak yüklemeniz büyük ölçüde site boyutunda tasarruf sağlayacaktır.

WordPress sitemizin hız testini yapmak için google developers tarafından geliştirilen Pagespeed İnsights uygulamasını kullanacağız.

WordPress Site Hız Testi adresine tıklayarak uygulamamıza giriyoruz. Ekranımız aşağıdaki gibi olacaktır

PageSpeed Hız Testi

Ekranda görüldüğü gibi alan adımızı yazıp analiz et butonuna tıklıyoruz.

PageSpeed Analiz Sonuçları

Analiz sonuçlarında kırmızı,turuncu ve yeşil renkli uyarıları görüntüleyeceğiz.

Kırmızı – sitemizin hızını etkileyen olumsuz olayları belirtmektedir.

Turuncu – çok fazla takılmanızada gerek yok diyebilirim ama düzeltmenizde fayda sağlayacaktır.

Yeşil – Sitemizin alt yapısında bulunan kod ve içeriklerin hızını etkilemeyerek optimize edildiğini göstermektedir.

Kırmızı ve turuncu renkteki uyarıları gerekli eklentiler ya da manuel olarak düzeltmemiz sitemizib hızını arttıracaktır.

PageSpeed Analiz Sonuçları

Analiz sonucunda sitenizin hızını ve hatalarını görüntüleyerek wordpress site hızını arttırmak için bize bir nevi pusula görevi görecektir.

PageSpeed Hız Testi Skorları

Yukarıdaki skor tablomuza göre sitenizi değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir